Učenici Elektrostrojarske škole u Makedoniji

Učenici Elektrostrojarske škole Varaždin i 1. Gimnazije Varaždin sa svojim eksperimentalnim radovima osvojili su prve nagrade na događanjima Studeni – mjesec nauke u Skopju.

Studeni – mjesec nauke je manifestacija u organizaciji Društva fizičara Republike makedonije (DFRM), Saveza kemičara i tehnologa Makedonije (SHTM), Društva biologa Republike Makedonije (DBM), Makedonskog astronomskog društva (MAD), Makedonskog geografskog društva (MGD), Skopskog astronomskog društva (SAD) i Prirodoslovno – matematičkog fakulteta u Skopju (PMF).

Događanja su trajala cijeli mjesec studeni. Prvi tjedan je za učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole. Drugi za učenike od 6. do 9. osnovne škole, a od 18.11. do 20.11. za srednje škole.

U programu događanja bila je 41. škola mladih fizičara, predavanja i radionice iz prirodoslovlja, test iz konceptualnih zadataka iz prirodoslovlja i izložba i natjecanje u radovima, demonstracijama, eksperimentima, modelima i simulacijama iz prirodoslovlja. Događanja su se odvijala u trgovačkom centru City Mall i Prirodoslovno – matematičkom fakultetu.

Na natjecanju je bilo 16 radova iz biologije, 39 iz kemije i 62 iz fizike. Fizika je podijeljena u dvije grupe i to jedna od 1. i 2. razreda i druga od 3. i 4. razreda. Radovi su bili predstavljani u hodnicima trgovačkog centra tako da ih je vidjelo mnogo posjetitelja i učenika. Zbog velike buke i gužve malo je bio otežani rad komisije koja je ocjenjivala radove.

Učenik Emanuel Nižetić sudjelovao je sa eksperimentalnim radom U što se pretvara mehanička energija loptice prilikom udara u stol? i Vanja Nell s eksperimentalnim radom Zašto je mokro tamnije? Oni su učenici Elektrostrojarske škole Varaždin. Mentor im je Damir Kliček. Učenik Novak Filip sudjelovao je s radom Radio teleskop za mapiranje galaksije. On je učenik 1. Gimnazije Varaždin. Mentor mu je Dinko Meštrović. Sva tri učenika sudjelovala su u natjecanju s radovima iz fizike u grupi za 3. i 4. razred.

Učenica Lorena Brašnić sudjelovala je s radom Utjecaj ekstrakta gljive Tremetes versicolor na rast bakterije Photobacterium phosphoreum. Ona je učenica 1. Gimnazije Varaždin i natjecala se s radovima iz biologije. Njena mentorica je Martina Vidović.

Svi naši učenici osvojili su prve nagrade. Osim naših učenika iz Varaždina i Makedonije bilo je nekoliko učenika iz Srbije. Damir Kliček bio je član komisije za ocjenjivanje radova iz fizike za 1. i 2. razrede. Dinko Meštrović održao je predavanje Fizika i IKT iz perspektive nastave fizike. Organizatori su nas lijepo primili i vodili računa o nama. Učenici su bili smješteni kod učenika domaćina. Bilo je lijepo, ugodno i zanimljivo.

 

Slika 1 - Dio atmosfere

Slika 1 - Dio atmosfere

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 2 - Nižetić i Nell

Slika 2 - Nižetić i Nell

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 3 - Novak Filip i mentor

Slika 3 - Novak Filip i mentor

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 4 - Kliček u komisiji

Slika 4 - Kliček u komisiji

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 5 - Lorena Brašnić

Slika 5 - Lorena Brašnić

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 6 - Mentori

Slika 6 - Mentori

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 7 - Meštrović

Slika 7 - Meštrović

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 8 - Odlazak

Slika 8 - Odlazak

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 9 - Emanuel Nižetić-diploma

Slika 9 - Emanuel Nižetić-diploma

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju
Slika 10 - Damir Kliček-diploma

Slika 10 - Damir Kliček-diploma

images/vijesti/MjesecNaukeUSkopju

Zadnji puta mijenjano Srijeda, 07 Lipanj 2017 18:57

Ocijenite članak
(0 glas/a)

Bavimo se srednjoškolskim obrazovanjem, obrazovanje odraslih te pružanjem usluga u školskoj radionici, tiskari, restoranu i studiu.